Her odanın aydınlatma stili farklıdır. Oturma odalarına göz yormayacak özel aydınlatmalar seçilirken mutfak gibi alanlarda ise daha aydınlık bir alana ihtiyaç duyulur. Bunun yanı sıra yata odası gibi alanların aydınlatması da bu alanlara göre farklılık arz eder.

beyaz yatak odası

beyaz yatak odası

Aydınlatma Tüyolar

Yatak odası aydınlatmalarında iki çeşit aydınlatma kullanılır. Bunun birincisi genel aydınlatma diğeri ise lokal aydınlatmadır.

yatak odası

yatak odası

Genel aydınlatma aşırı ışık vermeyen fakat çok fazla da loş olmayan bir aydınlatma olması gerekir. Bunun yanında lokal olan aydınlatmalar ise abajur veya aplikler ile sağlanır. Abajur ya da aplik kullanımı başucundan bulunup genellikle okuma amaçlıdır. Abajur kullanımı okuma için yetersiz bir aydınlanma yaratacağından bu alanlarda baş ucuna konumlandırılan aplikler daha yararlı olur.

yatak odası dekoru

yatak odası dekoru

Okuma alanınıza temas edecek ışık dalgası sayesinde daha rahat bir uyku öncesi yaşamanız mümkün. Lokal aydınlatmalarda bir diğer önemli detay ise ışığın açılıp kapatılmasının zorlanarak olmamasıdır. Uzanarak ya da yataktan kalkmayı gerektirecek olan aydınlatmalar uyku kalitenize de olumsuz etki yaratır.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*