Bina yapımında görsellikten önce güvenlik gelmelidir. Kanunen binalarda yangın merdivenleri ve yangın tüplerinin bulunması zaten mecburi. Bununla birlikte bina güvenligi konusunda  yeni teknolojiler geliştirilmeye başlandı. Yangın kapıları da bunlardan biri.

dekoratif camlı yangın kapıları

Yangın kapıları özel olarak tasarlanıyor. Amaç, yangının dağılmasını önlemek, zaman kazandırmak ve daha fazla can kurtarmak. Yangın kapıları özel tasarımları sayesinde yangın esnasında koruyucu bir görev görerek hem zaman kazandırıyor hem de yangının daha fazla dağılmasını önlüyor. Yeni üretilmeye başlanan yangın kapıları her tür mekanda kullanılabilecek.

Yangın kapıları nerelerde kullanılabilir?

Okul, sanat merkezi ev, alışveriş merkezleri, cafe, bar ve restoran gibi birçok mekanda kullanılması can güvenliğini arttıracaktır. Kapı tasarımları ise her çeşit mekana göre model alternatifi de sunuyor. Özellikle ev dekorasyonlarında dekoratif camlı yangın kapıları tercih edilebilecek. Klasik dekorasyonlarda bile uyumlu olabilecek panik barlı yangın kapıları kullanılabilir.

Yangın kapılarının özellikleri

Yangın esnasında kapı mekanizmalarında kullanılan fitil ve conta gibi kısımlar şişerek kapı boşluklarını doldurarak zehirleyici dumanın geçişini önlüyor. Aynı şekilde oksijen akımını da kesen özel yangın kapıları yangının yayılmasına da engel oluyor. Kapının özel olarak tasarlanmış kol ve menteşeleri panik anında kolay açılmasını sağlayarak mekanı hızlıca terk etmeye olanak tanıyor. Yangın kapıları dumandan zehirlenme ve yangın anında yaralanma ya da ölüm risklerini önemli oranda azaltmaktadır.Yangın kapıları insan ve bina güvenliği açısından üreticiler tarafından önemle tavsiye ediliyor.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*