Kış mevsiminde ekonomik şekilde ısınma yöntemleri, özellikle karasal iklimde yaşayanlar için büyük bir öneme sahip. Çünkü şu anda hem kömürün hem de doğalgazın fiyatı bir hayli yüksek. Bu nedenle de insanlar hem evlerinde sağlıklı bir şekilde ısınmanın hem de ekonomi yapmanın yollarını arıyor.

Merkezi sistemle ısınan binalarda pek ekonomi yapmak mümkün olmasa da, en azından evdeki ısıdan daha yüksek verim almanın yolları var. Bu yolların başında gelen pencere yalıtımı uygulaması, hem kaloriferli hem de sobalı evde oturanlar için geçerli. Eğer tek camlı bir eviniz varsa, henüz kış gelmeden önce macun çekme işlerini tamamlamalısınız. Pen olarak bilinen çift camlı konutlarda ise hava geçirgenliği zaten düşüktür.

Isı Tasarrufunda Perdenin Faydaları

Tasarruflu Isınma Yöntemleri

Tasarruflu Isınma Yöntemleri

Eğer ekonomik bir kış geçirmek istiyorsanız, kışlık perdelerinizin mümkün olduğunca kalın olması gerekir. Ayrıca perdelerinizi kapatırken etek kısımlarını da pencerelere doğru katlayarak yerleştirirseniz, camdan gelen soğuk havayı perdeye hapsetmiş olursunuz. Bu yöntemle ciddi bir ekonomi yapabilirsiniz.

Ayrıca peteğinizin önünü de üzerini de eşya ile kapatmayın. Çünkü ısının evin içinde deveran etmesini engellemiş olursunuz. Son olarak, peteğinizin arkasındaki duvara alüminyum folyolu yalıtım levhası koyarsanız, ısınmada maksimum verimi sağlamış olursunuz.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*