Led ‘in açılımı Light Emitting Diode olarak Türkçeye de Işık Yayan Diyot olarak çevrilmiştir. Led’lerin ana maddesi silikondur ve dolayısı ile yarı-iletkendir. Işık yayan diyot çeşidi olup bir elektronik devre elemanıdır. Led ‘in üzerinden akım geçtiğinde foton yayarak ışık oluşumunu gerçekleştiren en önemli kısmı olan yarı iletken maddeden oluşan ve plastik kılıf içerisindeki bağlantı bacaklarının bağlı olduğu Led çipidir. Işığın belli bir yöne doğru yayılması için kılıf içine yansıtıcı eleman yerleştirilir.

led dekoru

led dekoru

Ledlerin  Aavantajları

Led’lerin en büyük avantajı daha az enerji ile daha çok ışık vermesi dolayısıyla da aydınlatmada şu ana kadar ki en çok tasarruf sağlayan ışık kaynağı diyebiliriz. Kullanılan enerjinin %90‘ından fazlasını ışığa çevirir. Diğer ürünlere oranla %50 ile %90 arasında enerji tasarrufu sağlar. Yine montaj için gerekli olan malzemelerin(kablo, tesisat vs.) maliyetinde diğer ürünlere oranla %25 ile %75 arasında tasarruf sağlar.

led ışık

led ışık

Diğer lambalar da sık açıp kapama lambanın ömrünü kısaltırken Led Lambalarda bu durum söz konusu değildir. Diğer aydınlatma ürünlerine oranla oldukça az ısı açığa çıkarırlar. Bu da aydınlatmanın yoğun ve sürekli kullanıldığı kalabalık ortamlarda klima tasarrufu da sağlar.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*