Gıda Katkı Maddesi Nedir?

Tek başına gıda olarak tüketilmeyen, gıda ham maddesi veya yardımcı madde olarak kullanılmayan maddeler gıda katkı maddesi olarak adlandırılır. Gıda katkı maddeleri tek başına besleyici değeri olmayan ve tüketilmeyen maddelerdir.  Teknoloji gereği kullanılan bu maddeler gıdaların üretimi, tasnifi, işlenmesi, ambalajlaması, taşınması ve depolanması sırasında bozulmaması ve daha uzun süre dayanması için kullanılır.

gıda katkı maddesi

gıda katkı maddesi

Gıda katkı maddeleri kullanımı belirli bir kural ve kaide içinde gerçekleşir. Bu maddeler gelişigüzel kullanılmazlar. Katkı maddesi kullanımı ve miktarı,  yapılan laboratuvar testleri ve incelemeler sonrasında belirlenir.

Gıda Katkı Maddesi Zararlı mıdır?

Katkı maddeleri uluslararası standartlar dikkate alınarak kullanılan maddelerdir. Türkiye’de katkı maddesi kullanımı Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’ne göre yapılır. Yönetmeliğe uygun şekilde kullanılan katkı maddeleri sağlık için zararlı değildir.

gıda katkı maddeleri

gıda katkı maddeleri

Ancak yönetmeliğe uygun kullanılmayan ve standartların üzerinde kullanılan gıda katkı maddesi sağlık için zararlıdır.  Bu nedenle gıda tüketimi noktasında Bakanlık onaylı gıda maddeleri tüketimine dikkat etmek gerekir. Bakanlıktan üretim izni almış ve imalat koşulları sağlık için uygun olan gıda maddeleri sağlık için risk teşkil etmez.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*