Görselliği ve konforu olumsuz olarak etkilemeden kullanılan enerjiyi minimuma düşürerek aydınlatma sistemlerinin de verimliliğini arttırarak yapılan tasarruftur.

Aydınlatma sistemlerinde tasarruf deyince akla yetersiz aydınlatma gelmesi son derece yanlış bilgidir. Yetersiz aydınlatmanın tasarrufu düşürse bile kişilerin verimliliğini, ruh halini olumsuz olarak etkileyeceği bilinmelidir.  Bununla birlikte yetersiz aydınlatmanın iş kazalarını da arttırdığını göz ardı edilemez. Enerji tasarrufunda amaç enerji girdisini azaltmak olduğundan bu enerjinin yenilebilir kaynaklarından sağlanmasıyla bu amaç gerçekleştirilebilir.

aydınlatma sistemleri

aydınlatma sistemleri

Yüksek Verimli Işık Kaynakları Kullanmak

Aydınlatma için gerekli olan ışığı etkinlik faktörü yüksek olan ışık kaynaklarından sağlamak aydınlatmada enerji tasarrufunun ilk şartıdır. Etkinlik faktörü yüksek olan ışık kaynakları birim güç başına daha fazla ışık akışı verir. Dolayısıyla, etkinlik faktörü olan kaynaklar kullanılarak yapılan aydınlatmada aynı aydınlık düzeyi için daha az ışık akışı verir. Dolayısıyla, etkinlik faktörü yüksek olan kaynaklar kullanılarak yapılan aydınlatmada aynı aydınlık düzeyi için daha az ışık kaynağına ihtiyaç duyulur ve daha az enerji harcanır.

 

Aydınlatma Kontrolü Yapmak

Aydınlatmanın gerekli olduğu zamanlarda yeteri kadar yapılmasını sağlayan sistemler kullanılarak enerji tasarrufu elde edilebilir. Bu sistemler sensörlerden aldığı sinyaller doğrultusunda insanların olmadığı zamanlarda lambaları kapama ve ortama giren gün ışığı miktarı artınca lambaları kapama işlemini otomatik olarak gerçekleştirirler.

Bir Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*